mąż -leń

Dyskusja.

Moderator: coolaj

mąż -leń

Postprzez jjach72 » Śro Sty 07, 2009 10:59 am

Mój mąż sam zwolnił się z pracy w lipcu 2008 r. Trzy miesiące był bez prawa do zasiłku dla bezrobotnych , w obecnej chwili go otrzymuje. Jak łatwo wyliczyć nie pracuje już 6 m-cy. Od tej pory jest on na moim utrzymaniu, 2 dzieci w wieku szkolnym, mieszkanie, kredyt mieszkaniowy oraz wszelkie opłaty. Powodem jaki był do zwolnienia się męza z pracy to dojazd 30 km oraz wczesne wstawanie. Stwierdził, że narazie musi poodpoczywać a 500 zł zasiłku starczy mu na papierosy i piwo.Pije już nałogowo, zaciąga długi w sklepie na alkohol. Ja pracuję, zarabiam ok 2500 miesięcznie, ale jest mi cięzko wszystko opłacać i jeszcze karmić zdrowego męża.
Proszę o pomoc czy mogę ubiegać się o alimenty na 2 dzieci i płacenia przez męza połowy opłat za mieszkanie i połowy raty kredytu mieszkaniowego skoro razem go zaciągaliśmy a kredyt jest sciagany z mojego konta. Mąż jest zdrowy, pracy też nie brakuje - poprostu nie chce mu się pracować . Wykańcza mnie i córki psychicznie, robi codzienne awantury żeby dać mu pieniądze na papierosy i piwo twierdząc , że mam go utrzymywać. Jakie są opłaty w sądzie za alimenty i czy można przy alimentach żadać również płacenia przez niego czynszu i połowy kredytu? Prosze o radę
jjach72

Postprzez B_L » Śro Lut 04, 2009 12:08 pm

Póki mąż ma jakiekolwiek dochody i mieszka z Panią, może Pani wystąpić do sądu o to, aby zasiłek, który mąż otrzymuje był wypłacany w całości lub w części do rąk Pani.
Można zatem zasądzić alimenty od męża, ale będą one zasądzone w jednej kwocie na rzecz utrzymania Pani i dzieci.
Z chwilą zaś gdy rodzina uległaby rozpadowi, a sąd orzekł by rozwód, Pani oraz każde dziecko, możecie dochodzić osobno na swoją rzecz alimentów.
Może Pani wnieść także o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej, wtedy w wypadku zaciągania długów przez męża na alkohol, nie byłaby pani zobowiązania do ich spłacania.
Mimo powyższych stwierdzeń, nikt nie zmusi Pani męża do pracy i w wypadku, gdy nie będzie miał żadnych dochodów, nawet komornik, nie będzie w stanie wyegzekwować w/w należności.
B_L

Wróć do PRAWO RODZINNE

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość