Nakaz opuszczenia lokalu

Dyskusja.

Moderator: coolaj

Nakaz opuszczenia lokalu

Postprzez Poranek » Wto Sie 14, 2007 6:01 pm

Czy można eksmitować kobietę z 3 dzieci w wieku szkolnytm. Koleżanka jest po rozwodzie, lokal który zajmuje należy do policji. Były mąż policjant zrzekł się prawa do lokalu nie mysląc o rodzinie. Koleżanka dostała kolejny nakaz
eksmisji i nalożono na nią karę pieniężną za bezprawne zajmowanie lokalu.
Czy mogą ją wyrzucić na bruk, bez zapewnienia lokalu zastępczego? Jak to
wygląda od strony prawnej.
Poranek
 
Posty: 3
Rejestracja: Wto Sie 14, 2007 5:57 pm

Postprzez Jurysta » Śro Sie 15, 2007 9:48 pm

Oto regulujące tę kwestię przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego (Dz. U. 2005 r. Nr 31 poz. 266).
Art. 14
1. W wyroku nakazującym opróżnienie lokalu sąd orzeka o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego bądź o braku takiego uprawnienia wobec osób, których nakaz dotyczy. Obowiązek zapewnienia lokalu socjalnego ciąży na gminie właściwej ze względu na miejsce położenia lokalu podlegającego opróżnieniu.
2. Jeżeli w wyroku orzeczono o uprawnieniu, o którym mowa w ust. 1, dwóch lub więcej osób, gmina jest obowiązana zapewnić im co najmniej jeden lokal socjalny.
3. Sąd, badając z urzędu, czy zachodzą przesłanki do otrzymania lokalu socjalnego, orzeka o uprawnieniu osób, o których mowa w ust. 1, biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób korzystania przez nie z lokalu oraz ich szczególną sytuację materialną i rodzinną.
4. Sąd nie może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego wobec:
1) kobiety w ciąży,
2) małoletniego, niepełnosprawnego w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 listopada 1990 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 1998 r. Nr 64, poz. 414, z późn. zm.) lub ubezwłasnowolnionego oraz sprawującego nad taką osobą opiekę i wspólnie z nią zamieszkałą,
3) obłożnie chorych,
4) emerytów i rencistów spełniających kryteria do otrzymania świadczenia z pomocy społecznej,
5) osoby posiadającej status bezrobotnego,
6) osoby spełniającej przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały
- chyba że osoby te mogą zamieszkać w innym lokalu niż dotychczas używany.
5. Sąd może orzec o braku uprawnienia do otrzymania lokalu socjalnego, w szczególności jeżeli nakazanie opróżnienia następuje z przyczyn, o których mowa w art. 13.
6. Orzekając o uprawnieniu do otrzymania lokalu socjalnego, sąd nakazuje wstrzymanie wykonania opróżnienia lokalu do czasu złożenia przez gminę oferty zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego.
7. Przepisu ust. 4 nie stosuje się do osób, które utraciły tytuł prawny do lokalu niewchodzącego w skład publicznego zasobu mieszkaniowego, z wyjątkiem osób, które były uprawnione do używania lokalu na podstawie stosunku prawnego nawiązanego ze spółdzielnią mieszkaniową albo z towarzystwem budownictwa społecznego.
Jurysta
 
Posty: 21
Rejestracja: Pon Cze 04, 2007 10:58 am

Postprzez Poranek » Czw Sie 16, 2007 9:52 am

A jak brzmi art.13 ?
Poranek
 
Posty: 3
Rejestracja: Wto Sie 14, 2007 5:57 pm

Postprzez Jurysta » Czw Sie 16, 2007 11:51 am

Art. 13. 1. Jeżeli lokator wykracza w sposób rażący lub uporczywy przeciwko porządkowi domowemu, czyniąc uciążliwym korzystanie z innych lokali w budynku, inny lokator lub właściciel innego lokalu w tym budynku może wytoczyć powództwo o rozwiązanie przez sąd stosunku prawnego uprawniającego do używania lokalu i nakazanie jego opróżnienia.
2. Współlokator może wytoczyć powództwo o nakazanie przez sąd eksmisji małżonka, rozwiedzionego małżonka lub innego współlokatora tego samego lokalu, jeżeli ten swoim rażąco nagannym postępowaniem uniemożliwia wspólne zamieszkiwanie.
Jurysta
 
Posty: 21
Rejestracja: Pon Cze 04, 2007 10:58 am

Postprzez derek » Pią Sie 15, 2008 3:58 pm

Rozumiem, ze w taki sposob chroni sie najemcow, ale w ten sposob bardzo duzo traca wlasciciele - bo mieszkan zastepczych/socjalnych jest u nas jak na lekarstwo. Strach wynajmowac nieruchomosc, skoro nie mozna niesolidnego platnika bez problemu eksmitowac na bruk. No chyba ze mamy tylko jedno mieszkanie/dom, wtedy w gre wchodzi najem okazjonalny do ktorego nie stosuje sie powyzszej ustawy.
Portal Finansowy Osobistefinanse.pl - Kredyty, Konta Osobiste, Karty Kredytowe
derek
 
Posty: 10
Rejestracja: Pon Sie 11, 2008 7:03 pm


Wróć do NIERUCHOMOŚCI

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

cron