ZAPYTANIE DOT. ZASIEDZENIA

Dyskusja.

Moderator: coolaj

ZAPYTANIE DOT. ZASIEDZENIA

Postprzez MILENA » Czw Cze 21, 2007 2:22 pm

WITAM SERDECZNIE,
MOI RODZICE UŻYTKUJĄ NIEODPŁATNIE OD PONAD 30 LAT DZIAŁKĘ PRZYZAKŁADOWĄ, BĘDĄCĄ W UŻYTKOWANIU WIECZYSTYM FIRMY BUDOWLANEJ. PRZED KILKOMA DNIAMI RODZICE ORAZ ICH SASIEDZI DOSTALI PISMA Z INFORMACJĄ O TYM, BY OPUŚCILI OWE OGRÓDKI , GDYZ POWSTANIE TAM PARKING DLA SAMOCHODÓW CIĘŻAROWYCH.
MOJE PYTANIE BRZMI NASTEPUJACO:
CZY UŻYTKOWNICY DZIAŁEK MOGLIBY W TYM PRZYPADKU ZŁOŻYĆ WNIOSEK DO WŁAŚCIWEGO SADU REJONOWEGO O STWIERDZENIE ZASIEDZENIA A TYM SAMYM O NABYCIE PRAWA WŁASNOŚCI DO TYCH DZIAŁEK?
JEDNOCZEŚNIE PRAGNĘ NADMIENIĆ, IŻ PRAWNYM WŁAŚCICIELEM GRUNTU JEST GMINA.

Z GÓRY BADZO DZIĘKUJĘ ZA ODPOWIEDŹ.
MILENA
MILENA
MILENA
 
Posty: 2
Rejestracja: Czw Cze 21, 2007 2:15 pm
Miejscowość: BYDGOSZCZ

Postprzez Prawnik » Czw Cze 21, 2007 8:07 pm

Instytucja zasiedzenia uregulowana jest przepisami art. 172-176 kodeksu cywilnego.
Do nabycia prawa własności nieruchomości prowadzi jedynie posiadanie samoistne.
Posiadanie zależne (najem, dzierżawa, użytkowanie, ..) nie może być podstawą zasiedzenia.
Pani rodzice korzystając nieodpłatnie z przyzakładowej działki byli posiadaczami zależnymi.
Prawnik
 
Posty: 25
Rejestracja: Wto Cze 05, 2007 12:35 pm

Postprzez Jurysta » Czw Cze 21, 2007 10:42 pm

Zasiedzenie w kodeksie cywilnym
Art. 172. § 1. Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
§ 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
Art. 173. Jeżeli właściciel nieruchomości, przeciwko któremu biegnie zasiedzenie, jest małoletni, zasiedzenie nie może skończyć się wcześniej niż z upływem dwóch lat od uzyskania pełnoletności przez właściciela.
Art. 174. Posiadacz rzeczy ruchomej nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada rzecz nieprzerwanie od lat trzech jako posiadacz samoistny, chyba że posiada w złej wierze.
Art. 175. Do biegu zasiedzenia stosuje się odpowiednio przepisy o biegu przedawnienia roszczeń.
Art. 176. § 1. Jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, obecny posiadacz może doliczyć do czasu, przez który sam posiada, czas posiadania swego poprzednika. Jeżeli jednak poprzedni posiadacz uzyskał posiadanie nieruchomości w złej wierze, czas jego posiadania może być doliczony tylko wtedy, gdy łącznie z czasem posiadania obecnego posiadacza wynosi przynajmniej lat trzydzieści.
§ 2. Przepisy powyższe stosuje się odpowiednio w wypadku, gdy obecny posiadacz jest spadkobiercą poprzedniego posiadacza.
Jurysta
 
Posty: 21
Rejestracja: Pon Cze 04, 2007 10:58 am

Postprzez MILENA » Pią Cze 22, 2007 7:43 am

SERDECZNIE DZIĘKUJĘ ZA SZYBKĄ I KONKRETNĄ ODPOWIEDŹ.
MILENA
MILENA
MILENA
 
Posty: 2
Rejestracja: Czw Cze 21, 2007 2:15 pm
Miejscowość: BYDGOSZCZ

ZAPYTANIE DOT ZASIEDZENIA

Postprzez lanasingh » Śro Sie 19, 2009 7:46 pm

AW/SE bo jest b³yskawiczny z powindem; mo¿esz siê sam buffowaæ i dodatkowo jakim¶ empem/wm poczêstowaæ. Minusy w nowym temacie

Nie wiem jak jest z ³ucznikami, ale mam wra¿enie, ¿e oprócz FI dostali nie¼le po garach i ciê¿ko ich teraz expiæ.
cheap - buy - online
lanasingh
 
Posty: 4
Rejestracja: Wto Cze 23, 2009 1:46 pm
Miejscowość: USA


Wróć do NIERUCHOMOŚCI

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość