Jakie składki ZUS i ile ?

Dyskusja.

Moderator: coolaj

Jakie składki ZUS i ile ?

Postprzez MWR » Śro Lip 09, 2008 3:00 pm

Do 30.06.2008 r. pracowałam na pełnym etacie w SP ZOZ (pełne ubezpieczenie społeczne i zdrowotne) i jako osoba fizyczna prowadziłam dotychczas działalność gospodarczą na podstawie wpisu do Ewidencji Gospodarczej Wójta Gminy p.n. "Prywatna Praktyka Lekarska" płacąc z tego tytułu składkę zdrowotną ZUS. Od 1 lipca przeszłam na emeryturę i dalej prowadzę "Prywatną Praktykę Lekarską" a ponadto także od 1 lipca 2008 rozszerzyłam wpis w Ewidencji Działalności Gospodarczej o działalność malutkiego "NZOZ" (wpisany do rejestru Wojewody). Zgłosiłam aktualizację do Urzędu Skarbowego i ZUS oraz Urzędu Statystycznego . Obydwie rodzaje działalności mają ten sam NIP (osoba fizyczna) oraz ten sam REGON nadany po aktualizacji przez Urząd Statystyczny. Mam zatem pytanie: jako emeryt prowadzący jako osoba fizyczna te dwa rodzaje działalności na podstawie jednego wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej jakie składki muszę płacić ZUS ? Czy tylko składkę zdrowotną ? (czy także inne?) i w jakiej wysokości. Uzyskałam w tym względzie z różnych żródeł sprzeczne informację (w dwóch przypadkach, że tylko jedną składkę zdrowotną a w jednym przypadku, że dwie składki zdrowotne). Bedę bardzo wdzięczna za odpowiedż.
MWR

Postprzez derek » Pią Sie 22, 2008 10:48 pm

Przypuszczam ze tylko jedna stawke zdrowotna. Podwojna bylaby troche bez sensu. Ale dla 100% pewnosci moze warto zwrocic sie bezposrednio do ZUSu, a nie na forum..?:)
Portal Finansowy Osobistefinanse.pl - Kredyty, Konta Osobiste, Karty Kredytowe
derek

Postprzez MWR » Sob Sie 23, 2008 9:31 pm

Hmm, ano dlatego sprawę wrzuciłam na forum, bo ZUS różnie to interpretował w zależności od osoby która udzielała informacji ... :D
Tak, po małej "walce" z ZUS (różne interpretacje i różne informacje - raz jedna, a raz dwie składki) - jednak jedna składka zdrowotna w opisanym przypadku.
MWR

Jakie sk³adki ZUS i ile

Postprzez lanasingh » Wto Lip 28, 2009 6:02 pm

LDeska
Popieram Leszka jak to mowia górale dobrze godo wódki mu lejcie
A z ossami nie spotkalem sie przy wydarzeniach losowych a gralem tak pare gier.
Zdarzenia losowe moga byæ mi³ym t³em dla dyplo i zal±¿kiem do budowania historii i rozwijania dzia³añ.
Handel techami nie wiem jak sie sprawdza w dyplo ale obawiam siê ¿e mo¿e zaburzaæ równowage.
No i poziom deity dla balansu by sie przyda³ ale z tego co wiem to wiekszo¶æ dyga
a to nie singiel i kazdy ma gorzej.
Sorry for offtop: You've got a friend
lanasingh

Miejscowość: USA

Wróć do DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości